Bernhard Maier Skoda Skoda Kodiaq Skoda Kodiaq RS Skoda Superb Skoda Superb RS

Obecnie wszyscy zainteresowani kupnem usportowionej Skody muszą zadowolić się wyłącznie Octavią RS. Wiele wskazuje jednak na to, że wkrótce rodzina "RS-ek" może rozszerzyć się o modele Superb i Kodiaq, których debiut może nastąpić odpowiednio w 2018 i 2019 roku.

Prezes  Skody, Bernhard Maier, w wywiadzie z serwisem „AutoExpress” powiedział, że klienci coraz częściej wybierają najwyższe wersje wyposażenia Octavii i Superba, a to oznacza, że w topowych modelach Skody drzemie potencjał rynkowy dla najdroższej sportowej wersji RS:

W tej chwili prowadzimy nad tym dyskusję. Większe modele mają większy potencjał jeśli chodzi o wartość dodaną, więc z pewnością znalazłoby się tu miejsce dla wersji RS. Aspekt inżynieryjny nie podlega tutaj dyskusji, bo jesteśmy w stanie przygotować taki samochód. To co musimy zrobić, to przeanalizować temat od strony biznesowej.

W tej samej rozmowie Maier rozwiał wszelkie nadzieje na pojawienie się nowej Fabii RS. To potwierdza również inne źródło informacji z firmy:

Ludzie proszą nas: „Zbudujcie Fabię RS, bo to byłoby wspaniałe!” A my pytamy: „Czy ją kupicie?” Prawda jest taka, że możliwości zarobku w tym segmencie rynku są bardzo małe.

Bernhard Maier Skoda Skoda Kodiaq Skoda Kodiaq RS Skoda Superb Skoda Superb RS

Jak mogłaby wyglądać Skoda Superb w wersji RS? Z pewnością powinna być bardziej potężna i zadziorna z wyglądu niż obecne zwykłe wersje. Co ciekawe, już w zeszłym roku próby przedstawienia takiego samochodu podjął się grafik komputerowy Theophilus Chin i trzeba przyznać, że efekt jego pracy jest interesujący.

Jeśli chodzi o źródło napędu, to najmocniejsza wersja Superb dysponuje obecnie turbodoładowanym 2-litrowy silnikiem o mocy 280 KM, która trafia na wszystkie cztery koła. Wersja RS mogłaby skorzystać z jednostki napędowej Golfa R o mocy 300 KM, ale z dodatkowym zastrzykiem mocy tak, aby „wyróżnić” sportową odmianę na tle pozostałych. Niewykluczone, że takie samo źródło napędu trafi również pod maskę nadchodzącego wielkimi krokami Kodiaqa, jeśli ten czeski SUV także doczeka się podrasowanej wersji RS.

Galeria

Bernhard Maier Skoda Skoda Kodiaq Skoda Kodiaq RS Skoda Superb Skoda Superb RS
Bernhard Maier Skoda Skoda Kodiaq Skoda Kodiaq RS Skoda Superb Skoda Superb RS
18 lipca 2016

Tomasz Horna

Tomasz Horna
Zdeklarowany miłośnik i maniak wszystkiego co można określić mianem samochodu. Jego przygoda z motoryzacją zaczęła się w 1991 roku od lektury katalogów Samochody Świata. Dziś motoryzacja to nie tylko jego hobby, ale również zawód.
Więcej od Tomasz Horna

NAJPOPULARNIEJSZE