Chrysler Chrysler 300C Sergio Marchionne

Nowy Chrysler 300C z napędem na przód?

Niewykluczone, że kolejna generacja Chryslera 300C zamiast klasycznego układu napędowego, otrzyma napęd na przednie koła. To bez wątpienia dość nietypowe posunięcie w tej klasie aut, które oznaczałoby koniec pewnej ery dla tego monumentalnego "Amerykanina".

Chociaż druga generacja Chryslera 300C przedstawiona w 2011 roku radzi sobie na rynku całkiem dobrze, to jej dni są już powoli policzone. Jak donosi agencja Reutera, prezes FCA, Sergio Marchionne, w trakcie wizytacji linii produkcyjnej nowego Chryslera Pacifica w Windsor w Kanadzie, którego produkcja ruszyła w lutym tego roku, zasugerował, że nowa generacja 300C może zostać oparta na płycie podłogowej tego dużego vana, a tym samym pozbawiona tylnego napędu:

„Ta fabryka i ta płyta podłogowa jest w stanie stać się podstawą dla następcy modelu 300C z napędem na przednie koła, następcy z napędem na wszystkie koła.”

Zapytany czy rzeczywiście nowe 300C będzie mieć przedni napęd, Marchionne podkreślił, że wspomniał tylko, iż fabryka w Windsor jest w stanie produkować taki samochód i to tylko możliwość, ewentualny scenariusz, a nie deklaracja na przyszłość.

Wypowiedź Marchionne nie dotyczyła jednak modeli Dodge’a w postaci Chargera i Challengera, które korzystają z tej samej płyty podłogowej LX co obecne 300C, będącej zmodyfikowaną wersją tej pochodzącej z Mercedesa, z czasów współpracy niemieckiej marki z Chrylserem pod szyldem ich wspólnego koncernu o nazwie DaimlerChrysler. W związku z tym, jeśli jednak przedni napęd rzeczywiście zagościłby „pod strzechą” 300C, to mogłoby oznaczać próbę „zmiękczenia” samochodu i oddzielenia go od tylnonapędowego Chargera i Chellengera, które pozostałyby typowymi „muscle carami”. Tym bardziej, że są pogłoski, które mówią o tym, iż Dodge może w przyszłości korzystać z tylnonapędowej platformy zapożyczonej z Alfy Romeo.

W tej sytuacji trudno interpretować jednoznacznie słowa prezesa FCA, tym bardziej, że następca 300C nie pojawi się wcześniej niż w 2018 roku, o czym mówił już pięcioletni plan Chryslera przedstawiony w 2014 roku.

UDOSTĘPNIJ NA FACEBOOKU!
15 maja 2016

Tomasz Horna

Tomasz Horna
Zdeklarowany miłośnik i maniak wszystkiego co można określić mianem samochodu. Jego przygoda z motoryzacją zaczęła się w 1991 roku od lektury katalogów Samochody Świata. Dziś motoryzacja to nie tylko jego hobby, ale również zawód.
Więcej od Tomasz Horna

NAJPOPULARNIEJSZE