Honda Honda S2000

Czy będzie nowa Honda S2000?

Silnik z przodu, napęd na tył, lekka konstrukcja i wsparty turbosprężarką silnik generujący moc około 300 KM, to prawdopodobnie mogą być najważniejsze cechy nowej generacji Hondy S2000.

Jak donosi informator „Car and Driver”, nowy roadster pojawi się w 2018 roku na 70-lecie japońskiej marki, tak jak w przypadku pierwszej generacji zaprezentowanej w 1998 roku z okazji 50. rocznicy istnienia Hondy. Tym razem jednak, jak zapewnia informator, japońska marka ma zamiar zaprezentować także nowy motocykl:

„Jeśli chodzi o motocykl, to będzie to osłabiona, drogowa wersja modelu RC213V-S. W przypadku samochodu, oczekujcie czegoś wyjątkowego. Czegoś małego, co będzie wielkości Mazdy MX-5, ale ze zdecydowanie większą mocą.”

Mimo, że obecnie Honda nie posiada płyty podłogowej dla auta tej wielkości z klasycznym napędem, to informator zwraca uwagę na to, jak postąpiła firma w przypadku modeli S660 i NSX:

„Dla obydwu tych samochodów przygotowano wyjątkowe i dedykowane tylko dla nich płyty podłogowe. Tego samego podejścia można oczekiwać w przypadku nowej generacji S2000.”

Szefowie Hondy czują presję ze strony klientów, którzy narzekają na brak w ofercie japońskiej marki czegoś „ostrego” i przystępnego cenowo, bo z pewnością trudno zaliczyć do tanich aut nowego NSX-a. Do tego właśnie odniósł się w zeszłym roku w wywiadzie dla „Automotive News” vice prezes Hondy w USA, John Mendel:

„Dilerzy chcą czegokolwiek ze świata samochodów sportowych i mówią: „Dajcie nam taki samochód”. Chcą auta ze składanym sztywnym dachem, z odpowiednio wysoką mocą w cenie ok. 20,000 dolarów, ponieważ tego właśnie oczekują klienci.”

Honda Honda S2000

Nowy roadster z klasycznym napędem będzie lekką konstrukcją, której masa nie powinna przekroczyć 1,315 kg. By obniżyć nieco koszty produkcji, Honda prawdopodobnie „zasili” samochód 4-cylindrowym, 2-litrowym turbodoładowanym silnikiem z Civica Type-R, który jak mówią doniesienia, pod maską S2000 będzie mieć mniejszy potencjał niż obecne 310 KM. Samochód ma być produkowany w USA w fabryce Hondy w Ohio, w której obecnie powstaje nowy NSX. Skąd taka decyzja? Informator „Car and Driver” wyjaśnia:

„Spora część działu badawczo-rozwojowego z Japonii już pracuje w Ohio nad przygotowaniem samochodu. Teraz mają na to więcej czasu, bo nowy NSX jest już gotowy, a jego produkcja ruszyła.”

Oficjalnie japońska marka milczy na temat nowego modelu. Pojawiają się jednak informacje mówiące o tym, że inżynierowie Hondy pojawili się w zeszłym roku na Wyspach Brytyjskich podczas spotkania klubu właścicieli S2000, gdzie zdradzili informacje dotyczące nowej generacji modelu. Według osób biorących udział w tym spotkaniu, nowy model oprócz wspomnianego wcześniej silnika, miałby być opcjonalnie napędzany także słabszym i mniejszym, 1.5-litrowym turbodoładowanym o mocy około 180 KM.

Mamy nadzieję, że powyższe doniesienia informatora „Car and Driver” są rzeczywiście zapowiedzią nowej Hondy S2000 i japońska marka poważnie podchodzi do planów przywrócenia tego nietuzinkowego auta, podobnie jak uczyniła to z NSX-em, tym bardziej że według wcześniejszych informacji Honda już w 2014 roku dała małemu roadsterowi „zielone światło”.

Galeria

Honda Honda S2000
Honda Honda S2000
Honda Honda S2000
31 maja 2016

Tomasz Horna

Tomasz Horna
Zdeklarowany miłośnik i maniak wszystkiego co można określić mianem samochodu. Jego przygoda z motoryzacją zaczęła się w 1991 roku od lektury katalogów Samochody Świata. Dziś motoryzacja to nie tylko jego hobby, ale również zawód.
Więcej od Tomasz Horna

NAJPOPULARNIEJSZE