Toyota Toyota Mirai Toyota Mirai C

Toyota Mirai C w 2019 roku – tania wersja Mirai

Jak donosi serwis "Asahi Shimbun", Toyota przygotowuje tańszą wersję zasilanego wodorem modelu Mirai, który ma zadebiutować przed letnimi igrzyskami olimpijskimi w Tokio w 2020 roku.

Nowy model ma pojawić się ok. 2019 roku, a jego cena powinna wynosić od 5 do 6 milionów jenów – dla porównania, obecna Toyota Mirai kosztuje 7.23 miliona jenów. Nowa odmiana będzie prawdopodobnie nazywać się Mirai C, czyli analogicznie jak ma to miejsce w przypadku tańszej wersja Priusa. Według serwisu „Asahi Shimbun” samochód ma być tańszy m.in. ze względu na automatyzację niektórych procesów produkcyjnych, które obecnie przy Mirai wymagają udziału człowieka.

Wcześniejsze doniesienia mówiły o tym, że Toyota chce rozbudować rodzinę modelu Mirai, ale słabo rozwinięta infrastruktura stacji tankowania wodoru sprawi, że proces ten potrwa dość długo. Jednak teraz okazuje się, że drugi samochód napędzany wodorem w ofercie Toyoty pojawi się w dość krótkim czasie. To nie przypadek, gdyż władze Japonii chcą w czasie letnich igrzysk olimpijskich zaprezentować Tokio jako wysokorozwiniętą metropolię stawiającą na najnowsze rozwiązania technologiczne. Plan zakłada, że do tego czasu na drogi stolicy wyjedzie co najmniej 100 autobusów i 1,000 samochodów zasilanych wodorem, a po drogach całej Japonii będzie się poruszać co najmniej 6,000 pojazdów z napędem wodorowym.

Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że Toyota jest głównym sponsorem i partnerem olimpijskim, to tym bardziej nie powinna dziwić chęć japońskiej marki, do podkreślenia jej roli jako lidera we wprowadzaniu w życie najnowszych rozwiązań technologicznych.

29 kwietnia 2016

Tomasz Horna

Tomasz Horna
Zdeklarowany miłośnik i maniak wszystkiego co można określić mianem samochodu. Jego przygoda z motoryzacją zaczęła się w 1991 roku od lektury katalogów Samochody Świata. Dziś motoryzacja to nie tylko jego hobby, ale również zawód.
Więcej od Tomasz Horna

NAJPOPULARNIEJSZE