Fiat Sergio Marchionne Tesla Tesla Model 3

Fiat przygotuje konkurenta dla Tesli Model 3?

Sergio Marchionne jest zdecydowanym przeciwnikiem elektrycznych samochodów, jeśli chodzi o Ferrari, ale nie jest nim jeśli mowa o Fiacie. Prezes Fiat Chrysler Automobiles z dużym zainteresowaniem patrzy na Teslę Model 3 i jeśli ta odniesie rynkowy sukces, to stworzy dla niej konkurenta ze znaczkiem Fiata.

Podczas corocznego spotkania członków koncernu Fiat Chrysler Automobiles w Amsterdamie, Sergio Marchionne odbył rozmowę z serwisem Automotive News Europe, w której odniósł się sceptycznie do zyskowności Tesli Model 3. Podkreślił, że trudno mu uwierzyć w opłacalność produkcji i sprzedaży kompaktowej Tesli:

„Nie jestem zaskoczony dużą ilością złożonych zamówień, ale trzeba jeszcze ten samochód wyprodukować i dostarczyć na miejsce, a to wciąż musi to być opłacalne.”

Marchionne będzie jednak obserwował rozwój wydarzeń i w przypadku ekonomicznego sukcesu Modelu 3, nie wyklucza przygotowania dla niego konkurenta:

„Jeśli Elon Musk pokaże mi, że jego nowy samochód będzie dochodowy przy obecnej cenie, to skopiuję ten „przepis”, okraszę go włoskim designem i wypuszczę gotowy produkt na rynek w ciągu 12 miesięcy.”

Fiat Sergio Marchionne Tesla Tesla Model 3

Prezes Fiat Chrysler Automobiles zapytany o to, czy nie uważa, że jego koncern spóźnił się na „elektryczną scenę” odpowiedział:

„Lepiej późno, niż wcale.”

Nie jest tajemnicą, że Sergio Marchionne to z natury zagorzały przeciwnik samochodów elektrycznych. W 2012 roku powiedział, że Fiat produkuje model 500e tylko dlatego, że kalifornijski program CARB ZEV wymaga od producentów samochodów posiadania w ofercie modeli „bez emisyjnych” oraz po to, by inżynierowie Fiata mogli nabrać doświadczenia w projektowaniu aut z elektrycznym napędem. W 2014 roku poinformował, że na każdym sprzedanym Fiacie 500e koncern traci ok. 14,000 dolarów, dlatego wolałby, aby ludzie go w ogóle nie kupowali. Jego niechęć do elektrycznych samochodów osiąga apogeum w przypadku sugestii dotyczącej powstania Ferrari z takim napędem, na którą odpowiada krótko i zwięźle: „Najpierw musielibyście mnie zastrzelić”.

21 kwietnia 2016

Tomasz Horna

Tomasz Horna
Zdeklarowany miłośnik i maniak wszystkiego co można określić mianem samochodu. Jego przygoda z motoryzacją zaczęła się w 1991 roku od lektury katalogów Samochody Świata. Dziś motoryzacja to nie tylko jego hobby, ale również zawód.
Więcej od Tomasz Horna

NAJPOPULARNIEJSZE