Backfire Backfire The VW Fraud of The Century Dieselgate Steve Kalafer Volkswagen

„Backfire” – film który doszczętnie pogrąży Volkswagena?

Kłopoty Volkswagena związane z aferą Dieselgate wkraczają w zupełnie nowy filmowy wymiar. Dokument pod tytułem "Backfire: The VW Fraud of the Century" może być wizerunkowym "gwoździem do trumny" dla niemieckiego koncernu.

Do tej pory wszystkie informacje dotyczące afery Dieselgate były typowo „szczątkowymi” dziennikarskimi informacjami. Jednak wkrótce ta sytuacja się zmieni, gdyż przygotowywany właśnie film dokumentalny ukaże całą sprawę w szerokiej i kompletnej perspektywie, przysłowiowej „pigułce”.

Za projekt odpowiedzialny jest nie byle kto, bo Steve Kalafer, który wyprodukował 16 filmów i był trzykrotnie nominowany do Oscara. Sprawa robi się ciekawsza kiedy dodamy, że od 39 lat drugim obliczem Kalafera jest handel nowymi samochodami. Ale to nie koniec. Ten 66-letni dokumentalista jest właścicielem sieci salonów samochodowych Flemington Car & Truck Country, składającej się z 17 placówek, wśród których jest między innymi salon… Volkswagena.

Niestety dla wolfsburskiej marki Steve Kalafer nie jest zadowolony z tego, jak firma podeszła do całej sprawy związanej ze skandalem. Jak sam powiedział w wywiadzie dla serwisu „Autonews”, reakcja zarządu firmy jest daleka od satysfakcjonującej:

„Kiedy poszedłem do Volkswagena, by omówić mój film, zapytali mnie – „Dlaczego to robisz?”. Odpowiedziałem – „By pokazać prawdę.”

Backfire Backfire The VW Fraud of The Century Dieselgate Steve Kalafer Volkswagen

Kalafer zapewnia, że dokument zostanie przygotowany przez niego jako filmowca, a nie dilera samochodowego:

„Nie będę przedstawiać swojego punktu widzenia, to bohaterowie filmu będą to robić.”

Zresztą sam autor materiału nie wystąpi w produkcji, przed kamerą staną za to klienci i dilerzy Volkswagena oraz przedstawiciele instytucji nadzorujących całą aferę. Wywiadów udzielą również pracownicy naukowi West Virginia University, którzy w 2014 roku odkryli ten bulwersujący proceder. Przed kamerą wypowiedzą się również byli wysoko postawieni pracownicy Volkswagena.

Kalafer oskarża niemiecką firmę o to, że do tej pory milczy ona nie przedstawiając żadnego planu rekompensat dla swoich klientów i dilerów. Szczególnie dosadna jest jego opinia dotycząca podejścia Volkswagena do swoich handlowców:

„Najgorszą częścią tego wszystkiego jest sytuacja pojedynczych dilerów. Tych którzy zainwestowali życiowe oszczędności i reputację swoich rodzin podejmując współpracę z Volkswagenem, przy którym trwali w czasie jego długiej historii wszystkich wzlotów i upadków w USA. Dziś dla marki nie są oni ważniejsi od papierka po cukierku, który został zjedzony. Zostali wrzuceni do rynsztoku, jakby nic nie znaczyli dla firmy. To mnie bardzo boli.”

Dokument jest w trakcie realizacji, ale nie podjęto jeszcze żadnej decyzji dotyczącej tego, czy będzie on wyświetlony jako pojedynczy materiał, czy jako serial dokumentalny. Jedno jest pewne, „Backfire: The VW Fraud of the Century” z pewnością stanie się ogromnym nieprzewidzianym „bólem głowy” dla zarządu firmy z Wolfsburga, pociągającym za sobą wielkie straty wizerunkowe, które w długoterminowej perspektywie odbiją się negatywnie na finansach Volkswagena. Jak wiadomo na zaufanie trzeba pracować bardzo długimi latami, ale stracić je można w jednej chwili – Volkswagen jest i będzie tego dobitnym dowodem…

11 kwietnia 2016

Tomasz Horna

Tomasz Horna
Zdeklarowany miłośnik i maniak wszystkiego co można określić mianem samochodu. Jego przygoda z motoryzacją zaczęła się w 1991 roku od lektury katalogów Samochody Świata. Dziś motoryzacja to nie tylko jego hobby, ale również zawód.
Więcej od Tomasz Horna

NAJPOPULARNIEJSZE