Apple Apple Car Fiat Sergio Marchionne

Fiat chciałby produkować Apple Car

Od ponad roku krążą pogłoski o tym, że Apple przygotowuje w wielkiej tajemnicy projekt auta elektrycznego. Teraz do dyskusji włączył się sam Sergio Marchionne, prezes grupy Fiat Chrysler Automobiles, który składa konkretną propozycję współpracy.

W lutym pojawiły się ostatnie doniesienia dotyczące projektu „Tytan”, bo tak nazywa się prace badawcze Apple nad samochodem elektrycznym nazwanym Apple Car. Wtedy to jeden z mieszkańców Sunnyvale w Kalifornii, gdzie mieści się ośrodek badawczy elektronicznego giganta, zamieścił wpis mówiący o tym, że w nocy o godzinie 23:00 z kompleksu dobiegał hałas przypominający „mechaniczne dźwięki”. Co prawda pod tym określeniem może kryć się wiele źródeł dźwięku, od wiertarki po mechanizm otwierania drzwi garażowych, ale biorąc pod uwagę to, że właśnie w tym ośrodku prowadzone są prace nad projektem „Tytan”, mogły to być równie dobrze dźwięki związane z testowaniem jakiegoś bliżej nieokreślonego pojazdu.

Opowieści o tajemniczym samochodzie elektrycznym od Apple’a elektryzują również ludzi mocno związanych ze światem motoryzacji, jednym z nich jest Sergio Marchionne. Prezes Fiat Chrysler Automobiles będący, jak sam siebie określa, maniakiem Apple’a, posiada wszystkie urządzenia wytwarzane przez tę amerykańską firmę. Teraz składa firmie z Cupertino w Kalifornii propozycję współpracy przy projekcie „Tytan”, oferując ponad 100-letnie już doświadczenie Fiata w produkcji samochodów. Jak twierdzi, doskonale rozumie potrzeby technologiczne takiej firmy jak Apple:

„Apple ma swój język i trzeba umieć mówić tym językiem. Przemysł [motoryzacyjny – przyp. red.] zazwyczaj podchodzi do takiego dialogu zbyt arogancko, tylko dlatego, że wiemy jak konstruować samochody. To nie jest zbyt pomocne w takiej rozmowie, ponieważ ich [Apple’a – przyp. red.] zdolność tworzenia oprogramowania jest warta więcej niż nasza zdolność produkcji samochodów.”

Prezes FCA ma nadzieję, że jeśli Apple będzie szukać partnera biznesowego z branży motoryzacyjnej do współpracy przy projekcie „Tytan”, to kandydatura Fiata zostanie pozytywnie rozpatrzona. Co więcej, Marchionne sądzi, że to właśnie współpraca z dużą i doświadczoną firmą z branży elektronicznej może być lekarstwem na pewien zastój w przemyśle motoryzacyjnym, a tym samym przynieść wymierne korzyści finansowe dla obydwu stron.

Co tak naprawdę kryje się za projektem „Tytan”? Jaki jest stopień zaawansowania prac nad nim? Czy Apple skorzysta z propozycji Sergio Marchionne? Czy amerykański gigant uchodzący za najbardziej hermetyczną i zabezpieczoną firmę w USA w końcu „pęknie” i wyciekną z niego jakieś konkretne informacje? Trudno jednoznacznie cokolwiek stwierdzić. Póki co mamy tylko kolejne doniesienia, narastające wokół projektu plotki oraz firmę Apple, która nabrała „wody w usta” w sprawie projektu „Tytan” i w końcu włączenie się do tej dyskusji samego prezesa FCA, który oferuje swoją pomoc w całym przedsięwzięciu od strony motoryzacyjnej.

Tomasz Horna

Apple Apple Car Fiat Sergio Marchionne
5 marca 2016

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Ludzie