Genewa Motor Show Renault Scenic

Renault Scenic IV – pierwsze zdjęcia przed debiutem

Najnowsza czwarta generacja Renault Scenic oficjalnie zostanie zaprezentowana podczas nadchodzącego Salonu Samochodowego w Genewie. Wcześniej jednak francuska marka zaprezentowała zdjęcia swojego nowego kompaktowego minivana.

Dokładnie 20 lat temu na rynku zadebiutował Renault Scenic, czyli pierwsze „podwyższone” auto kompaktowe na świecie, bazujące na modelu Megane. Początkowo francuski producent sądził, że Scenic będzie autem niszowym, rynek jednak szybko to zweryfikował. Samochód od razu stał się bestsellerem, a Renault było zmuszone zwiększyć w krótkim czasie produkcję auta w fabryce w Douai z 450 do 2500 sztuk dziennie. Do tej pory na rynek trafiło w sumie niemal 5 milionów egzemplarzy wszystkich trzech generacji tego francuskiego minivana.

Najnowszy Scenic, który będzie miał swoją światową premierę na Salonie Samochodowym w Genewie, to już czwarta generacja tego udanego i popularnego rodzinnego minivana. Podobnie jak poprzednie generacje, tak i najnowsza będzie w dużej mierze bazować na kompaktowym Megane, dzieląc z nim m.in. płytę podłogową o nazwie CMF-CD – opracowaną i współdzieloną z Nissanem.

 

Genewa Motor Show Renault Scenic
Genewa Motor Show Renault Scenic

Z dwóch upublicznionych przez Renault zdjęć widać, że pod względem stylistycznym nowy Scenic nawiązuje do prototypu o nazwie R-Space zaprezentowanego w 2011 roku w Genewie. Ale nie da się ukryć, że widać tu również, a może przede wszystkim, podobieństwo do kilku obecnie produkowanych modeli Renault. Przednia część nadwozia, podobnie jak boczna linia szyb z charakterystycznym załamaniem i szerokie „biodra” w tylnej części nadwozia, to stylistyczna hybryda Kadjara i Espace’a. Z kolei przednia panoramiczna szyba przechodząca w szklany dach, zapewniająca dobrą widoczność, poczucie przestrzeni i rozjaśniająca wnętrze samochodu, to rozwiązanie znane z najnowszej piątej generacji modelu Espace.

Na razie możemy się tylko domyślać, że wnętrze nowego Scenica będzie nawiązywać do Megane, podobnie jak tego, że paleta jednostek napędowych znana z francuskiego kompaktu znajdzie się także pod maską jego podwyższonego brata.

Czy układ czterech skrętnych kół 4Control znany m.in. z nowego Megane GT, Talismana i Espace’a znajdzie się również w najnowszym Scenicu? Jakie będą wersje i poziom wyposażenia? Czy w środku znajdziemy system informacyjno-rozrywkowy R-Link 2 znany choćby z Espace’a i Megane? Tego i innych szczegółów dowiemy się już 1 marca na Salonie Samochodowym w Genewie.

Tomasz Horna

24 lutego 2016

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Pogłoski