ACEA norma Euro 6.2 Parlament Europejski

Parlament Europejski bierze się za testy emisji spalin

Parlament Europejski głosuje dziś w sprawie przyjęcia nowych regulacji dotyczących testów emisji spalin. Nowe przepisy wprowadzą obowiązkowe badania zużycia paliwa i emisji spalin w realnych warunkach drogowych. Obecnie tego typu testy przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych.

ACEA norma Euro 6.2 Parlament Europejski

Unia Europejska chce, żeby producenci samochodów badali zużycie paliwa w realnych warunkach drogowych, a nie w zamkniętych laboratoriach. Tego typu zmian od lat domagają się organizacje konsumenckie, które podkreślają, że dane homologacyjne wielu producentów odbiegają od wyników uzyskiwanych podczas codziennej eksploatacji. Zaniżone wyniki zużycia paliwa, na które oficjalnie powołują się producenci samochodów, nie podobają się również ekologom.

Unia Europejska chce wprowadzenia poprawki do normy Euro 6, która przewiduje nową procedurę testową RDE (Real Driving Emissions), polegającą na pomiarze zużycia paliwa i emisji spalin w realnych warunkach drogowych. Nowa norma Euro 6.2 ma obowiązywać od września 2017 roku.

Lobbystyczna organizacja zrzeszająca europejskich producentów samochodów ACEA (Association des Constructeurs Européens d’Automobiles) domaga się bardziej szczegółowych informacji na temat proponowanych zmian, by producenci mogli przygotować się do procedur testowych RDE.

Pomimo tych zastrzeżeń, trzy europejskie koncerny motoryzacyjna – PSA Peugeot/Citroen, Fiat Chrysler Automotive i Volkswagen Group – wyraziły gotowość do wprowadzenia testów RDE.

PSA taką gotowość zadeklarowało już w ubiegłym roku. Podobną deklarację złożył Fiat, który oświadczył, że jego w jego samochodach od dawna nie ma żadnych różnic między wynikami uzyskanymi w różnych warunkach testowych. Z kolei Volkswagen przypomniał, że już w 2010 roku prowadził kampanię na rzecz testów zużycia paliwa w realnych warunkach drogowych.

ACEA norma Euro 6.2 Parlament Europejski
3 lutego 2016

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE