Nowy Ford Ka będzie pochodzić z Brazylii

Kolejna generacja Forda Ka będzie mieć brazylijskie korzenie i w odróżnieniu od swoich poprzedników, zamiast trojga, będzie mieć pięcioro drzwi.

Ford Ka

Koniec produkcji małego miejskiego Forda drugiej generacji z 2008 roku, bazującego na Fiacie 500, zaplanowano na kwiecień tego roku – wtedy to ostatni Ford Ka opuści bramy fabryki Fiata w Tychach. Początkowo niemiecki koncern zapowiadał, że nowy Ka zostanie zaprezentowany pod koniec 2015 roku, to jednak nie miało miejsca. Co więcej, wciąż nie wiadomo kiedy i gdzie zostanie przedstawiony najmniejszy z Fordów. Wiadomo natomiast, że będzie to auto oparte na brazylijskiej wersji Ka, która trafiła na tamtejszy rynek w sierpniu 2014 roku.

W wywiadzie udzielonym brytyjskiemu serwisowi „Autocar”, Barb Samardzich (dyrektor operacyjna Forda w Europie) powiedziała, że nowy Ford Ka jest w drodze, odmówiła jednak podania terminu kiedy ta droga się zakończy. Niestety jak niektóre źródła podają, przy okazji wprowadzenia na rynek nowej generacji auta, planowana jest dość istotna dla nas zmiana. Otóż wszystko wskazuje na to, iż produkcja samochodu może zostać przeniesiona z Tych do miasta Krajowa w Rumunii, gdzie obecnie produkuje się, słabo sprzedający się model B-Max. To oznacza, że zakład ma obecnie duży nadmiar zdolności produkcyjnych, co potwierdzają także inne doniesienia, mówiące o tym, że planowane jest rozpoczęcie tam produkcji miejskiego crossovera EcoSport, zamiast importowania go z Indii, jak ma to miejsce obecnie.

A jak może wyglądać nowy Ford Ka? Ford zapewnia, że europejska wersja auta znacząco różni się od wersji z rynku południowoamerykańskiego. To jednak oznacza przede wszystkim modyfikacje mające na celu dostosowanie samochodu do przepisów Unii Europejskiej, w szczególności dotyczących biernych i czynnych systemów bezpieczeństwa. Od strony wizualnej nowy Ford Ka nie powinien znacząco różnić się od tego pochodzącego z „państwa gorącej samby”, na co wskazują choćby zdjęcia zakamuflowanych egzemplarzy podczas zeszłorocznych testów w Europie. Nadwozie o długości ok. 4 metrów będzie mieć pięcioro drzwi (w Brazylii jest oferowany także 4-drzwiowy sedan), dzięki czemu auto będzie bardziej praktyczne i zaoferuje podróżnym więcej przestrzeni w kabinie, niż dotychczasowe generacje Ka z wyłącznie 3-drzwiowym nadwoziem.

Jedno jest pewne, nowy Ford Ka nie ujrzy światła dziennego na październikowym Salonie Samochodowym w Paryżu, gdyż producent już oficjalnie zapowiedział swoją absencję podczas tej wystawy.

Tomasz Horna

Ford Ka
29 lutego 2016

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE