inflator poduszki powietrzne Takata

Trwa jedna z największych afer motoryzacyjnych

Nie widać końca jednej z największych afer motoryzacyjnych, która się ciągnie już ponad 6 lat i objęła swym zasięgiem około 24 mln samochodów w samych Stanach Zjednoczonych. Sprawa dotyczy wadliwych poduszek powietrznych japońskiej firmy Takata, które montowano w pojazdach aż 24 marek.

inflator poduszki powietrzne Takata

Po BMW, Fordzie, General Motors, Hondzie, Maździe i Mercedesie przeszedł czas na samochody grupy Volkswagena, która ogłosiła w USA akcję serwisową związaną z wadliwymi poduszkami powietrznymi Takat. Problem dotyczy 680 000 samochodów marki VW i 170 000 pojazdów Audi.

W 2009 roku ujawniono pierwszy przypadek urazu spowodowanego przez metalowy odłamek, który został oderwany podczas odpalenia poduszki powietrznej. Badania wykazały, że tzw. inflator, czyli generator gazu wypełniającego poduszkę powietrzną, wywołuje zbyt duże ciśnienie w chwili aktywacji i powoduje uszkodzenie metalowej obudowy.

W wyniku dochodzenia stwierdzono, że wadliwe poduszki powietrzne Takaty spowodowało co najmniej 10 zgonów na całym świecie i ponad 100 urazów w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że wadliwe inflatory zamontowano w 28 mln poduszek powietrznych, w które wyposażono około 24 mln samochodów.

Automotive News przypomina, że wadliwe poduszki powietrzne Takaty były przyczyną ogłoszenia przez Hondę akacji serwisowej dla 2,23 mln samochodów w USA. Ford ogłosił akcję dla 361 000 sztuk modelu Ranger, a Mercedes musiał naprawić łącznie ponad 840 tysięcy pojazdów.

W listopadzie 2015 roku Takata musiała zapłacić 70 mln dolarów kary, ale problemy japońskiego producenta poduszek powietrznych jeszcze się nie skończyły, bo nadal jest prowadzone dochodzeni przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z przeprowadzeniem akcji serwisowych, którymi producenci chcą częściowo obciążyć Takatę. Niektóre koncerny motoryzacyjne zapowiedziały również zakończenie współpracy z Takatą.

11 lutego 2016

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE