Volvo XC90 Volvo XC90 ceny

Volvo drogo się ceni, ale nie w USA

Volvo opublikowało w Stanach Zjednoczonych ceny nowego modelu XC90. Porównaliśmy je z cenami obowiązującymi w Polsce...

Volvo XC90 Volvo XC90 ceny

Najtańsze Volvo XC90 – wersja T5 Momentum z napędem na przednie koła – kosztuje w USA 44 495 dolarów, co przy kursie 4,09 zł za 1 dolara daje kwotę około 182 000 zł. Najtańsze Volvo XC90 oferowane w Polsce – wersja D4 Kinetic z napędem na przednie koła – kosztuje 229 900 zł.

W Polsce najtańszy jest model z najniższym poziomem wyposażenia Kinetic i ze 190-konnym Dieslem. Z kolei w USA najmniej zapłaci się za model w wyższym poziomie wyposażenia Momentum i 254-konnym silnikiem benzynowym. Trudno o obiektywne porównanie cen samochodów z różnymi silnikami i odmiennymi poziomami wyposażenia, dlatego dobraliśmy do porównania identyczne wersje nowego Volvo XC90.

W Polsce model T5 z benzynowym silnikiem jest oferowana wyłącznie z napędem na cztery koła. Taka wersja z wyposażeniem Momentum kosztuje 264 500 zł. Z kolei w USA do porównywalnego Volvo XC90 T5 Momentum trzeba dopłacić 2 000 dolarów do napędu na cztery koła, co daje kwotę 46 495 dolarów, czyli równowartość 190 000 zł.

Oczywiście, to porównanie nie wnosi niczego nowego, bo od lat wiadomo, że samochody w USA są tańsze od samochodów oferowanych w Europie. Ale to porównanie tłumaczy dwie rzeczy. Po pierwsze, dlaczego rynek amerykański jest jednym z największych na świecie i dlaczego jest tak ważny dla każdego producenta samochodów. A po drugie, wyjaśnia coraz powszechniejsze zakupy samochodów premium przez firmy specjalizujące się w wyszukiwaniu najatrakcyjniejszych ofert na wielu rynkach.

Co ciekawe, te wyszukiwania nie biorą się z ubóstwa, a z prostej kalkulacji. Widać to na przykładzie Volvo XC90, gdzie różnica ponad 74 tysięcy zł  stanowi około 28 procent wartości samochodu.

28 stycznia 2016

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE