Afera Volkswagena Dieselgate

USA żąda od VW 48 mld dolarów

Departament Sprawiedliwości USA chce, żeby Volkswagen zapłacił 48 mld dolarów odszkodowania za naruszenie przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Niemcy twierdzi, że tak wysoka kara służy wyłącznie ochronie amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego przed zagraniczną konkurencją.

Producenci samochodów, którzy stosują nielegalne urządzenia i fałszują wyniki emisji spali, naruszają zaufanie społeczne, zagrażają zdrowiu publicznemu i działają na niekorzyść konkurencji – takie jest oficjalne stanowisko amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. „Dlatego muszą być podjęte odpowiednie kroki” – powiedział zastępca prokuratora generalnego John C. Cruden, który chce, żeby Volkswagen zapłacił 48 mld dolarów odszkodowania.

Michael Fuchs, zastępca grupy parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu, powiedział: „Ze względu na wielkość roszczeń wobec VW, zaczynam podejrzewać, że władze amerykańskie podjęły ryzykowną politykę agresywnej ochrony własnego przemysłu motoryzacyjnego, która ma uderzyć w niemiecki przemysł motoryzacyjny„.

Niemieccy politycy zwracają uwagę, że VW zatrudnia w Niemczech 270 000 pracowników, a kary, których domagają się Amerykanie, mogą mieć „dramatyczne konsekwencje dla pracowników Volkswagena” – powiedział przedstawiciel koalicyjnej partii SPD.

Opozycyjna Partia Zielonych twierdzi, że reakcja amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości była do przewidzenia, a niemiecki rząd nie zrobił nic, by złagodzić stanowisko Amerykanów. „Nikt nie ma interesu w tym, by doprowadzić Volkswagena do upadku, ale to nie znaczy, że firmy mogą łamać prawo, nawet te, które mają ogromne znaczenie dla niemieckiej gospodarki” – stwierdziła przedstawicielka opozycyjnej Partii Zielonych.

Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że najnowszą aktywność amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości należy traktować jak sygnał skierowany w stronę Volkswagena, który nie rozwiązał kwestii emisji spalin w USA, pomimo upływu kilku miesięcy. Poza tym pozwy w USA często są rozliczane w ułamku do maksymalnej kwoty. Goldman Sachs uważa, że realna kwota, jaką ostatecznie zapłaci Volkswagen, może wynieść około 500 mln dolarów.

 

 

6 stycznia 2016

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE