Opel Zafira 1.6 CDTi

TV podejrzewa Opla o oszustwo w stylu VW

Belgijska telewizja VRT twierdzi, że przyłapała dilerów Opla na wykorzystywaniu oprogramowania zaniżającego podczas testów poziom emisji tlenków azotu. Opel twierdzi, że jest to niemożliwe i stanowczo zaprzecza doniesieniom stacji VRT.

Opel Zafira 1.6 CDTi

Belgijska stacja telewizyjna VRT wyemitowała reportaż, którego bohaterem był… Opel Zafira z silnikiem wysokoprężnym 1.6. Na początku dziennikarze przeprowadzili test emisji spalin, który wykazał dziewięciokrotne przekroczenie normy emisji tlenków azotu. Następnie ekipa zamontowała w testowym samochodzie ukryte kamery i udała się do autoryzowanego serwisu Opla.

Podczas przeglądu było słychać rozmowy mechaników na temat nowego oprogramowania wgrywanego do systemu sterującego testowej Zafiry. Ponowne testy przeprowadzone przez reporterów VRT wykazały znaczne obniżenie poziomu emisji tlenków azotu, choć nadal była przekroczona norma – tym razem dwukrotnie w stosunku do normy wynoszącej 80 mg na 1 km.

Opel oświadczył, że nowe oprogramowanie ma związek z czujnikiem AdBlue (roztwór mocznika stosowany w katalizatorach SCR), który wysyła fałszywe sygnały. Opel poinformował, że w Belgii objęto akcją serwisową 309 samochodów.

Opel w oficjalnym piśmie do telewizji VRT pisze m.in.: „Opel wyraźnie odrzuca twierdzenie VRT, że dealerzy Opla modyfikują oprogramowanie Zafiry 1.6 diesel, w celu zmiany wyników emisji spalin. Wspomniana aktualizacja serwisowa nie ma nic wspólnego ze zmieniającym się poziomem emisji spalin”.

O problemach Opla związanych z przekroczeniem norm emisji spalin pisaliśmy pod koniec października:

http://egocar.pl/2015/10/ekolodzy-twierdza-ze-opel-zafira-1-6-cdti-truje/

 

 

20 stycznia 2016

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE