Afera Volkswagena Elżbieta Bieńkowska Unia Europejska

Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE do sprawa usług i rynku wewnętrznego, zażądała od Volkswagena wypłaty odszkodowania Europejczykom, którzy kupili samochody z nielegalnym oprogramowaniem fałszującym wyniki testów emisji spalin. Bieńkowska chce, by europejscy klienci zostali potraktowani przez Volkswagena tak samo, jak zostali potraktowani klienci w USA, którym niemiecki koncern obiecał odszkodowania.

Afera Volkswagena Elżbieta Bieńkowska Unia Europejska

W październiku ubiegłego roku właściciele VW kupionych w USA, w których zamontowano nielegalne oprogramowanie zaniżające poziom emisji spalin, otrzymali od Volkswagena propozycję finansowej rekompensaty w wysokości do 1250 dolarów. Dwa tygodnie później niemiecki koncern oświadczył, że nie przewiduje podobnej formy zadośćuczynienia swoim europejskim klientom.

Volkswagen wyjaśnił, że w USA klientom należą się odszkodowania, bo Amerykanie jeżdżący samochodami osobowymi z silnikami Diesla, w przeciwieństwie do Europejczyków, nie korzystają z ulg podatkowych oraz nie płacą mniej za olej napędowy niż za benzynę. Poza tym amerykańscy klienci VW zostali wprowadzeni w błąd kampanią reklamową Clean Diesel.

To wyjaśnienie najwyraźniej nie spodobało się Elżbiecie Bieńkowskiej, która kilka dni temu skierowała oficjalne pismo do zarządu Volkswagena, w którym domaga się wypłaty odszkodowań europejskim klientom niemieckiego koncernu. Polska komisarz chce również, by Volkswagen przedstawił szczegółowy raport dotyczący akcji serwisowej we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

 

20 stycznia 2016

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE