Audi Piloted Driving Concept samochody autonomiczne Scott Keogh

Szefa Audi USA Scott Keogh powiedział w rozmowie z magazynem "Car and Driver", że w pełni autonomiczne samochody pojawią się dopiero za 10 lat. Keogh uważa, że prognozy dotyczącego szybkiego pojawienia się pojazdów kierowanych przez automatycznego kierowcę są zbyt optymistyczne.

Audi Piloted Driving Concept samochody autonomiczne Scott Keogh

Szef Tesli Motors Elon Musk twierdzi, że najpóźniej za trzy lata na drogach pojawią się samochody kierowane przez automatycznego kierowcę na dystansach liczących setki kilometrów. Szef grupy Renault-Nissan Carlos Ghosn już dwa lata temu zapowiedział, że w 2020 roku ruszy produkcja seryjna samochodów autonomicznych. Z kolei szef Audi USA Scott Keogh uważa, że Musk i Ghosn są zbyt dużymi optymistami.

Keogh wyjaśnia, że jeżeli w pełni autonomicznym samochodem jest pojazd do którego wsiadamy, następnie naciskami guzik włączający automatycznego kierowcę i bez dotykania kierownicy jesteśmy dowożeni do celu, to taki samochód pojawi się na drodze dopiero za dziesięć lat.

Scott Keogh twierdzi, że najpoważniejszym problemem dla jazdy w trybie autonomicznym jest interpretacja przepisów ruchu drogowego przez komputer i podaje przykład powszechnych w USA skrzyżowań, przy których znajdują się znaki Stop dla każdego kierunku: „Jeżeli system dosłownie zinterpretuje przepis, samochód może stać przed skrzyżowaniem kilka godzin” – wyjaśnia Keogh i dodaje, że człowiek potrafi przeanalizować sytuację i podjąć decyzję odpowiednią do danej sytuacji.

 

 

 

Audi Piloted Driving Concept samochody autonomiczne Scott Keogh

Audi planuje wprowadzanie różnych poziomów jazdy autonomicznej. Stosowany już od kilku lat adaptacyjny tempomat jest jednym z tych poziomów. Kolejnym etapem jest tzw. Traffic-Jam Assist w modelach A4 i Q7, który działa do prędkości 60 km/h. Samochód będzie poruszał się w trybie jazdy autonomicznej, ale kierowca będzie musiał chwytać kierownicę co 15 sekund.

Z czasem będą pojawiały się kolejne poziomy jazdy autonomicznej, ale na pojazd, który w pełni zastąpi kierowcę w drodze z domu do pracy, trzeba będzie jeszcze poczekać: „Być może nawet ponad 10 lat” – twierdzi Scott Keogh.

 

26 stycznia 2016

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Technologie