Jaguar Land Rover Nitra

Rusza słowacka inwestycja JLR

Rząd Słowacji i zarząd JLR (Jagura Land Rover) podpiszą dziś w Bratysławie umowę inwestycyjną w sprawie budowy fabryki samochodów JLR w miejscowości Nitra. Kilka miesięcy temu mówiło się, że największe szanse na przyciągnięcie brytyjskiej inwestycji ma Polska. Kolejny raz Słowacja pokonała Polskę w walce o budowę fabryki samochodów.

Jaguar Land Rover Nitra

W miejscowości Nitra na Słowacji JLR wybuduje fabrykę samochodów, która docelowo będzie produkowała do 300 000 pojazdów rocznie. Słowacki minister gospodarki Vazil Hudak powiedział, że JLR może liczyć na wsparcie inwestycji maksymalną kwotą pomocy publicznej, jaką dopuszczają przepisy Unii Europejskiej.  Pierwsze samochody z fabryki w Nitrze wyjadą w 2018 roku.

JLR planował wcześniej budowę fabryki samochodów m.in. w Polsce. Były minister gospodarki i wicepremier Janusz Piechociński latem tego roku ujawnił plany inwestycyjne JLR, nie podając jednak nazwy firmy. Słowa wicepremiera wywołały wtedy lawinę spekulacji, które jednoznacznie wskazywały na brytyjskiego inwestora. Ostateczny wybór Słowacji tłumaczono oficjalnie „silnym łańcuchem dostawców podzespołów oraz dobrą infrastrukturą”. Nieoficjalnie mówiło się, że słowacki rząd zaproponował znacznie wyższą pomoc finansową ze środków publicznych.

Na terenie Słowacji działają obecnie trzy fabryki samochodów. Pod Bratysławą w fabryce Volkswagena produkuje się Audi Q7, VW Touarega i Up, Skodę Citigo, Seata Mii oraz nadwozia Porsche Cayenne i Bentleya Bentayga. W miejscowości Zilina fabryka Kia produkuje modele Cee’d, Sportage i Venga. W Trnawie w fabryce PSA/Peugeot – Citroen powstają Peugeot 208 i Citroen C3 Picasso.

 

Jaguar Land Rover Nitra
11 grudnia 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE