Uniwersytet Koc

Jak powstrzymać zamarzanie wody na drodze

Tureccy naukowcy z Uniwersytetu Koc w Stambule pracują nad metodą, która powstrzyma zamarzanie wody na drodze. Naukowcy przekonują, że dzięki tej metodzie poprawi się nie tylko bezpieczeństwo, ale również stan nawierzchni.

Naukowcy zwracają uwagę, że sól sypana na oblodzoną nawierzchnię dość szybko zostaje spłukana przez opadający deszcz lub rozproszona poza drogę przez przejeżdżające pojazdy. Gdy woda z roztopionego lodu ponownie zamarza, brak przyczepności nie jest jedynym problemem. Zamarzająca woda dostaje się od szczelin w nawierzchni i powoduje jej pękanie.

Nowa metoda ma być skutecznym zabezpieczeniem przed tego typu zagrożeniami. Naukowcy pracują nad środkiem, który będzie równomiernie rozprowadzał się po całej nawierzchni, a następnie uwalniał w dłuższym okresie właściwości rozmrażające. Proponują dodanie do masy bitumicznej odmiany syntetycznego kauczuku, który najpierw wchłania, a następnie powoli uwalnia sól potasową, wchodzącą w skład środków chemicznych służących do zimowego utrzymania dróg.

 

30 grudnia 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE