Jaguar XF samochody autonomiczne Stephen Boulter

Jaguar nie ufa pojazdom autonomicznym

Producenci samochodów, głównie segmentu premium, coraz częściej sięgają po technologie autonomiczne, dzięki którym w pewnych sytuacjach kontrolę nad jadącym samochodem może przejąć komputer. Przedstawiciele Jaguara oświadczyli, że jest zbyt wcześnie na stosowanie tego typu rozwiązań.

Jaguar XF samochody autonomiczne Stephen Boulter

Jaguar oświadczył, że nie ma zaufania do technologii pozwalającej produkować pojazdy autonomiczne i nie planuje wprowadzenia tego typu rozwiązania w najbliższej przyszłości. Brytyjczycy uważają, że montowanie takich systemów w seryjnych samochodów oznacza wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Stephen Boulter, szef projektu XF, powiedział w wywiadzie udzielonym amerykańskiemu portalowi internetowemu Mashable, że pojazdy autonomiczne dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Systemy te mają zbyt wiele usterek i daleko im do doskonałości, czego najlepszym dowodem był ostatni przypadek Tesli, która w trybie jazdy autonomicznej stworzyła poważne zagrożenie.

Mamy taki sam sprzęt jak Tesla” – powiedział Boulter – „Żeby uruchomić funkcję jazdy autonomicznej, nie jest potrzebny silnik elektryczny. Problemem jest to, że niektóre systemy współpracujące ze sobą w ramach jazdy autonomicznej, nie są w pełni wiarygodne”.

Stephen Boulter podaje przykład adaptacyjnego tempomatu, który nie działa prawidłowo podczas intensywnych opadów. „Wprowadzanie dziś funkcji jazdy autonomicznej jest nieodpowiedzialne. Zawodność tych rozwiązań może bardzo szybko odstraszyć klientów i ustawodawców, czego konsekwencją będzie wstrzymanie rozwoju niektórych technologii na wiele lat”.

W podobnym tonie wypowiedziało się niedawno BMW, które skrytykowało działanie trybu jazdy autonomicznej Tesli.

Stephen Boulter zaznacza, że Jaguar nie wprowadzi w najbliższym czasie tego typu rozwiązań, ale firma pracuje nad systemami jazdy autonomicznej i wkrótce będzie je testowała na drogach w okolicy Gaydon w Anglii.   

  

 

17 grudnia 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Technologie