akumulatory litowo-tlenowe samochody elektryczne

Wzrośnie zasięg samochodu elektrycznego

Naukowcy Uniwersytetu w Cambridge zbudowali prototyp akumulatora litowo-tlenowego, który zastąpi akumulatory litowo-jonowe w samochodach elektrycznych. Zaletą akumulatora najnowszej generacji jest znaczny wzrost zasięgu pojazdu elektrycznego na jednym ładowaniu.

Naukowcy twierdzą, że w akumulatorze litowo-tlenowym można zgromadzić 10 razy więcej energii,  niż w akumulatorze litowo-jonowym. Dzięki temu zasięg samochodu elektrycznego będzie porównywalny z zasięgiem samochodu z silnikiem spalinowym, co pozwoli na pokonywanie setek kilometrów pojazdem elektrycznym między ładowaniami akumulatorów.

Profesor Clare Grey, która prowadzi badania nad akumulatorem litowo-tlenowym na Uniwersytecie w Cambridge, powiedziała: „Jest to krok w kierunku uruchomienia produkcji znacznie praktyczniejszych akumulatorów, choć przed nami jeszcze wiele przeszkód do rozwiązania”. Naukowcy twierdzą, że uruchomienie produkcji seryjnej akumulatorów litowo-tlenowych może nastąpić za 10 lat.

Nad akumulatorami nowej generacji pracują również inne ośrodki, ale w Cambridge zastosowano wodorotlenek litu zamiast nadtlenku litu, a elektrodę wykonaną z grafenu. Dzięki temu akumulator z Cambridge jest stabilniejszy i bardziej wydajny – można ładować go ponad 2000 razy i na obecnym etapie badań osiąga wskaźnik efektywności około 93 procent.

Ze względu na wysokie koszty oraz skromny zasięg, samochody zasilane akumulatorami litowo-jonowymi nie cieszą się specjalnym zainteresowaniem. Nowa generacja akumulatorów mogłaby to zmienić.

2 listopada 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Prototypy