bezpieczeństwo Mark Rosekind NHTSA

Więcej smartfonów, więcej wypadków

Rośnie liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych – alarmuje amerykański departament transportu. Przyczyną jest rozproszenie uwagi, spowodowane m.in. przez coraz powszechniejsze korzystanie ze smartfonów w czasie jazdy – ostrzegają specjaliści.

Mark Rosekind, szef NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration), powiedział, że rośnie liczba kierowców korzystających ze smartfonów, a to oznacza, że rośnie zagrożenie ze strony ludzi, którzy koncentrują się na obsłudze smartfonów, a nie na prowadzeniu samochodów. „Nie mamy jeszcze wystarczająco dużo informacji, żeby w pełni określić stopień zagrożenia – mówi Rosekind – ale nie ma wątpliwości, że smartfony mają bardzo duży wpływ na zachowanie kierowców”.

Rosekind twierdzi, że czas najwyższy, żeby wprowadzić całkowity zakaz korzystanie ze smartfonów w czasie jazdy: „Tak jak każdy kierowca musi zapinać pasy bezpieczeństwa, a motocyklista zakładać kask, tak samo każdy kierowca powinien mieć zakaz dotykania smartfona w czasie jazdy”.

25 listopada 2015

Jarosław Maznas

Jarosław Maznas
Lider opinii i ekspert motoryzacyjny. Doświadczony dziennikarz. Współprowadzący "Automaniaka" w TVN Turbo. Redaktor naczelny i współtwórca takich magazynów jak: Cars – Magazyn o Samochodach, Auto Moto, Auto Motor i Sport.
Więcej od Jarosław Maznas

NAJPOPULARNIEJSZE