W Chinach wyciekły plany BMW?

Chińskie portale – PCauto i CarNewsChina – opublikowały szkice projektu nowego model, który został złożony w chińskim urzędzie patentowym. Prawdopodobnie jest nowy model BMW serii i, która wykorzystuje do napędu silniki elektryczne. Ale czy na pewno?

BMW i5

Chiński urząd patentowy podobno słynie z tego, że wyciekają z niego różne projekty. Tym razem jest to prawdopodobnie projekt nowego BMW, na co wskazuje kilka elementów karoserii, w tym charakterystyczna wloty powietrza do chłodnicy. Dwudrzwiowa karoseria typu fastback przypuszczalnie plasuje się pod względem wymiarów pomiędzy BMW i3 a BMW i8, co wskazywałoby na BMW i5, choć nie ma 100-procentowej pewności.

 

 

BMW i5

Z wcześniejszych zapowiedzi BMW wynika, że model i5 będzie miał napęd hybrydowy, w którym obok silników elektrycznych, znajdzie się również silnik wodorowy. Niemcy zapowiedzieli wprowadzenie tego rozwiązania dopiero około roku 2020, więc nie wydaje się, żeby to pojawiło się w tym modelu. A zatem nie ma pewności, że to jest projekt BMW.

Chińscy producenci samochodów znani są z tego, że bez najmniejszych oporów kopiują nie tylko poszczególny elementy karoserii głównie europejskich producentów, ale również prawie całe nadwozia – BMW X5, Range Rover Evoque, Porsche Macan. Dlatego nie można wykluczyć, że projekt, który wyciekł z chińskiego urzędu patentowego, jest własnością jakiejś chińskiej firmy, której spodobały się charakterystyczne wloty powietrza do chłodnicy BMW.

Za tą teorią przemawiałby również fakt, że BMW i5 ma być albo pięciodrzwiowym hatchbackiem, albo – jak twierdzi większość niemieckich mediów – czterodrzwiowym sedanem lub fastbackiem.

 

BMW i5
BMW i5
4 listopada 2015

Jarosław Maznas

Jarosław Maznas
Lider opinii i ekspert motoryzacyjny. Doświadczony dziennikarz. Współprowadzący "Automaniaka" w TVN Turbo. Redaktor naczelny i współtwórca takich magazynów jak: Cars – Magazyn o Samochodach, Auto Moto, Auto Motor i Sport.
Więcej od Jarosław Maznas

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Pogłoski