Dodge Viper

Viper – koniec jest bliski

Szef grupy Fiat Chrysler Automotive Sergio Marchionne chce w 2017 roku oficjalnie zamknąć projekt Viper w szufladzie. Powodem jest niski popyt na takie samochody. Europa przemawia Ameryce do rozsądku, by po dziesiątkach lat paliwożerności w końcu przełączyła się w tryb „Eco”.

Dodge Viper

Dodge Viper to amerykańska legenda, który jest z nami od 26 lat. Został po raz pierwszy pokazany jako samochód koncepcyjny na targach North American International Auto Show w 1989 roku i zapowiadał się jako następca legendarnej Cobry. Od samego początku rozgrzał setki ludzkich serc i okazał się strzałem w dziesiątkę. Amerykanie dostali w końcu prawdziwy sportowy samochód o jakim marzyli.
Jego popularność sprawiła, że zaczął on być pragnieniem również w Europie, dlatego Chrysler, postanowił wysłać swój projekt również za ocean.

Jak to w Europie bywa, zachwyt „żmiją” nie trwał zbyt długo. Nie ma co ukrywać, że jest to typowy amerykański twór, a jak wiadomo, w USA panują inne zasady jeśli chodzi projektowanie samochodów. Amerykanie zawsze kochali, kochają i kochać będą pojazdy, które są potężne nie tylko jeśli chodzi o nadwozie, ale przede wszystkim o to co najważniejsze, czyli silnik. Kolejne wersje oraz generacje nie spowodowały znaczącego wzrostu sprzedaży Viper’a.

Dodge Viper

Największą nadzieją w poprawie rankingu miała być ostatnia wersja, pokazana w 2013 roku, która przestała być Dodge’m, a zaczęła być SRT Viper’em, ale niewiele zmieniła jeśli chodzi o większą liczbę prawdziwych miłośników tej bestii. W 2014 roku sprzedano tylko 760 sztuk tego pojazdu i w bieżącym roku nie zauważono poprawy statystyk. Wtedy zapadł wyrok – koniec z produkcją Vipera.

To wywołało konflikt zarządu z załogą, którą reprezentują UAW, czyli potężne związki zawodowe pracowników fabryk samochodów USA i Kanady. Po długich negocjacjach zawarto porozumienie, w którym jest fragment odnoszący się do przyszłej produkcji Dodge’a Viper’a w zakładzie Conner Avenue Assembly w Detroit. Porozumienie stwierdza, że produkcja obecnej generacji tego samochodu zakończy się w 2017 roku, a następca nie jest jeszcze potwierdzony.

Dodge Viper

Opracował: Mateusz Stasiak

4 listopada 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE