napęd wodorowy Toyota Mirai

Toyota Mirai wjechała do Polski. Na chwilę…

Ponad miesiąc temu pisaliśmy, że do Europy dotarły pierwsze egzemplarze Toyoty Mirai z napędem wodorowym. Samochód dotarł w końcu do Polski, ale wyłącznie w celach propagandowych – Toyota pochwali się samochodem przed mediami, parlamentarzystami i urzędnikami, a potem wróci tam, gdzie istnieje odpowiednia infrastruktura do eksploatacji tego typu samochodu.

napęd wodorowy Toyota Mirai

Toyota zorganizowała w Warszawie prezentację modelu Mirai, żeby pokazać polskim urzędnikom i parlamentarzystom samochód oferowany w Europie wyłącznie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii i Belgii. Toyota podkreśla, że pierwszy seryjnie produkowany samochód hybrydowy napędzany wodorem będzie sprzedawany wyłącznie w tych krajach, w których znajduje się odpowiednia liczba stacji tankowania wodoru.

Podstawowe zalety Toyoty Mirai, to zerowa emisja związków szkodliwych dla człowieka i środowiska naturalnego, do trzech razy większy zasięg w porównaniu z samochodem elektrycznym oraz niskie koszty codziennej eksploatacji – w Niemczech pokonanie dystansu około 600 km kosztuje 45 euro (189 zł). Samochód nie jest tani – kosztuje 66 000 euro – ale w wielu europejskich krajach stosuje się ulgi podatkowe dla samochodów ekologicznych. Może się więc okazać, że przy niskich kosztach codziennej eksploatacji i proekologicznej polityce rządów, zakup Toyoty Mirai będzie korzystniejszy od zakupu samochodu z tradycyjnym silnikiem.

 

napęd wodorowy Toyota Mirai

Toyota zainicjowała europejski program HIT-2-Corridors, którego celem jest zbudowanie w Unii Europejskiej zintegrowanej sieci infrastruktury tankowania wodoru. Polski oddział Toyoty liczy zapewne na zainteresowanie nową technologią ze strony polskich polityków i urzędników. Znając jednak dotychczasowe zaangażowanie poszczególnych rządów w rozwój ekologicznej motoryzacji, to jeżeli Toyota sama nie stworzy w Polsce sieci stacji do tankowania wodoru, to za kilka lat może znów sprowadzić jeden egzemplarz wodorowej Toyoty Mirai.

napęd wodorowy Toyota Mirai
napęd wodorowy Toyota Mirai
23 listopada 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Prototypy