Carlos Ghosn Renault-Nissan samochody autonomiczne

Renault i Nissan razem tworzą pojazd autonomiczny

Takao Asami, wiceszef działu badawczo-rozwojowego grupy Renault-Nissan, powiedział, że Francuzi i Japończycy współpracują przy rozwoju elektrycznego samochodu autonomicznego, ale każda z firm sama zdecyduje o wyborze miejsca produkcji tego typu pojazdu. Pierwsze autonomiczne modele obydwóch marek pojawią się już w przyszłym roku.

Carlos Ghosn Renault-Nissan samochody autonomiczne

Większość koncernów motoryzacyjnych pracujących nad nową technologią uważa, że produkcja seryjna w pełni autonomicznych samochodów powinna ruszyć około 2020 roku. Ten sam termin przewijał się w wielu wcześniejszych wypowiedziach szefa grupy Renault-Nissan Carlosa Ghosna.  Jednak w marcu tego roku na Mobile World Congress w Hiszpanii, Ghosn zapowiedział stopniowe wprowadzanie technologii autonomicznej i ogłosił trzyetapowy plan rozwoju tego typu pojazdów dla Renault. Teraz ten sam plan dla Nissana przedstawił Takao Asami.

 

Carlos Ghosn Renault-Nissan samochody autonomiczne

Już w przyszłym roku grupa Renault-Nissan będzie miała gotowe samochody, które kierowcy będą mogli przełączyć w tryb jazdy autonomicznej w korkach. Do roku 2018 pojawią się pojazdy poruszające się w trybie autonomicznym na autostradzie. W roku 2020 wyjadą pierwsze samochody, w których tryb jazdy autonomicznej zostanie rozszerzony również na miasto.

To przyśpieszenie prac nad samochodami autonomicznymi w grupie Renault-Nissan wzięło się z rosnącego zainteresowania tego typu pojazdami wśród amerykańskich firm z Doliny Krzemowej. Od kilku lat testy prowadzi Google, a ostatnio coraz częściej mówi się, że samochodem autonomicznym jest zainteresowany taże Apple. W styczniu w Dolinie Krzemowej rusza ośrodek badawczo-rozwojowy Toyoty, który również będzie pracował nad rozwojem samochodów autonomicznych.

Samochody na prąd jeżdżące bez kierowców – naukowa fikcja staje się rzeczywistością.

8 listopada 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE