Dealerzy samochodowi Podatek od hipermarketów Polskie salony samochodowe

Prawo i Sprawiedliwość chce, żeby hipermarkety, czyli sklepy wielkopowierzchniowe płaciły podatek od obrotu detalicznego. Choć politycy twierdzili, że chodzi im wyłącznie o duże markety zagranicznych sieci typu Auchan, Tesco czy Carrefour, to nowy podatek może uderzyć w salony samochodowe polskich dealerów.

Ustawa proponowana przez PiS mówi o sklepach wielkopowierzchniowych o powierzchni powyżej 250 m2, których właściciele będą płacić podatek w wysokości 2% od obrotu detalicznego. Założeniem pomysłodawców tej ustawy było zmuszenie zagranicznych sieci handlowych do odprowadzania podatku w Polsce. Okazuje się jednak, że ustawa w proponowanym brzmieniu uderzy również m.in. w salony samochodowe, których właścicielami są polskie firmy.

Związek Dealerów Samochodowych zwraca uwagę, że na Węgrzech, gdzie wprowadzono podobny podatek, właściciele salonów samochodowych są z niego zwolnieni. Autorzy polskiej ustawy deklarują gotowość wprowadzenia podobnego zapisu. Pojawia się jednak pytanie, czy deklarowane wyłączenia niektórych podmiotów nie naruszą którejś z ustaw o równości działalności gospodarczej.

10 listopada 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE