Sir Stirling Moss Sussie Wolff

Pani Wolff żegna Formułę 1

Sussie Wolff była ostatnią nadzieją kobiet na przełamanie męskiej hegemonii w Formule 1. Była, bo po trzech latach doszła do wniosku, że w tej dyscyplinie sportowej nie istnieje coś takiego jak parytet płci.

Sir Stirling Moss Sussie Wolff

11 kwietnia 2012 roku Sussie Wolff zaczęła żyć nadzieją, że to właśnie ona będzie pierwszą kobietą, która po ponad 20 latach przerwy pojawi się na torze Formuły 1. Tego dnia Sussie Wolff podpisała kontrakt z zespołem Williamsa, w którym została kierowcą testowym.

Wolff musiała wykazać się nie tylko odpowiednimi umiejętnościami, ale również psychiczną odpornością. W 2013 roku legendarny kierowca Sir Stirling Moss dał jej wyraźnie do zrozumienia, że w sporcie samochodowym nie istnieją żadne parytety płci, a mężczyzn uprawiających tę dyscyplinę trudno zaliczyć do dżentelmenów. Moss stwierdził, że „kobiety mają siłę, ale nie wiem, czy mają predyspozycje psychiczne” żeby wygrywać w wyścigach Formuły 1. Wypowiedź Mossa została uznana za skandaliczną, a on ostatecznie przeprosił Sussie Wolff, która skomentowała to jednym wpisem na Twitterze: „Ma prawo do wyrażania swojej opinii„.

W 2014 roku nadzieje Wolff na regularne starty w Formule 1 zostały rozbudzone, gdy wzięła udział w sesji treningowej przez Grand Prix Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy start kobiety w weekendowej serii Formuły 1 od 1992 roku, kiedy to w sesjach kwalifikacyjnych wzięła udział Giovanna Amati. Niestety, ta pierwsza sesja treningowa Wolff została przerwana z powodu problemów z silnikiem.

Sussie Wolff drugą szansę dostała przed Grand Prix Niemiec, gdzie straciła zaledwie kilka sekund do kolegi z zespołu Felipe Massy. Pod koniec 2014 roku zespół Williamsa oświadczył, że w 2015 roku zwiększa się rola Wolff jako kierowcy testowego i weźmie ona udział w dwóch sesjach treningowych i wyścigach kwalifikacyjnych.

4 listopada 2015 roku Sussie Wolff uznała, że mając 32 lata jest już w takim wieku, iż czas przejść na wyścigową emeryturę. Zapowiedziała jeszcze start w wyścigu Race of Champions, który odbędzie się 20 i 21 listopada 2015 roku na Stadionie Olimpijskim w londyńskiej dzielnicy Stratford, a potem odcina się od wszelkich form sportów motorowych.

Kobiety muszą chyba poczekać, aż Formułą 1 zacznie rządzić ktoś taki, jak nowy premier Kanady Justin Trudeau, który sformował rząd idealny z punktu widzenia parytetu płci – połowa ministrów to kobiety.

 

Sir Stirling Moss Sussie Wolff
6 listopada 2015

Jarosław Maznas

Jarosław Maznas
Lider opinii i ekspert motoryzacyjny. Doświadczony dziennikarz. Współprowadzący "Automaniaka" w TVN Turbo. Redaktor naczelny i współtwórca takich magazynów jak: Cars – Magazyn o Samochodach, Auto Moto, Auto Motor i Sport.
Więcej od Jarosław Maznas

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Ludzie