bezpieczeństwo NHTSA samochody elektryczne samochody hybrydowe

Samochody elektryczne i hybrydowe są za ciche, a przez to stanowią zagrożenie dla pieszych i rowerzystów – ostrzega amerykańska agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA. Kongres Stanów Zjednoczonych od kilku lat pracuje nad nowymi przepisami, które zmuszą producentów samochodów elektrycznych i hybrydowych do montowania systemów ostrzegawczych.

bezpieczeństwo NHTSA samochody elektryczne samochody hybrydowe

NHTSA szacuje, że zbyt ciche samochody z napędem elektrycznym i hybrydowym mają o 19 procent wyższy udział w kolizjach z pieszymi i rowerzystami, niż pojazdy z tradycyjnymi silnikami.  Gdyby ekologiczne samochody zostały wyposażone w dźwiękowe systemy ostrzegające innych uczestników ruchu drogowego, liczba osób poszkodowanych w wypadkach drogowych spadłaby w ciągu roku o 2800 – wylicza NHTSA.

Dźwiękowe ostrzeżenie przed zbliżającym się samochodem elektrycznym lub hybrydowym ma włączać się automatycznie, gdy pojazd będzie się poruszał z prędkością poniżej 30 km/h. Według wyliczeń NHTSA, w pierwszym roku obowiązywania nowego przepisu producenci będą musieli zainwestować około 23 milionów dolarów w systemy ostrzegające.

O tego typu rozwiązaniach dyskutuje się w USA od 2010 roku. Nowe przepisy miały wejść w życie już w 2013 roku, ale ostatecznie ustalono, że od 2014 roku producenci będą mieli 18 miesięcy na dostosowanie samochodów do nowych przepisów.

 

25 listopada 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE