Dieselgate Elżbieta Bieńkowsa norma Euro 6.2 Unia Europejska

Europosłowie szykują się do odrzucenia wniosku przygotowanego przez Elżbietę Bieńkowską, która zaproponowała złagodzenie przepisów dotyczących norm emisji spalin, które wejdą w życie jesienią 2017 roku. Za odrzuceniem tego wniosku są członkowie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego Parlamentu Europejskiego.

Dieselgate Elżbieta Bieńkowsa norma Euro 6.2 Unia Europejska

Unia Europejska nakłada na producentów obowiązek testów emisji spalin w rzeczywistych warunkach drogowych. Norma euro 6, do której odnosi się nowy przepis, określa poziom emisji tlenków azotu 80 mg/1 km. Większość producentów twierdzi, że spełnienie tych warunków wymaga gigantycznych nakładów finansowych, dlatego zwrócili się z propozycją złagodzenia przepisów.

Elżbieta Bieńkowska, unijny komisarz do spraw przemysłu, zaproponowała, żeby od września 2017 do stycznia 2020 było dopuszczalne przekroczenie normy o 110 procent, a później o 50 procent. Ta zmiana, uzgodniona za zamkniętymi drzwiami z przedstawicielami 28 krajów UE, wywołała sprzeciw wielu europarlamentarzystów, którzy zwierają szyki przed grudniowym głosowaniem komisji, blokującym propozycję Bieńkowskiej.

Koncerny samochodowe wiedziały o tym problemie od lat. Teraz my dowiadujemy się, że one nas oszukiwały i mamy je za to nagrodzić, dając im jeszcze więcej czasu na emitowanie większej ilości spalin. Jest to szalona decyzja, dlatego musimy się sprzeciwić” – powiedział rzecznik Zielonych Bas Eickhout z Holandii.

„Istnieją firmy, które celowo próbują nas oszukać, a my je nagradzamy. Jaką wiadomość przekazujemy reszcie świata?” – mówi przedstawiciel holenderskich liberałów Gerben-Jan Gerbrandy – „Pokazujemy, że jesteśmy słabymi strażnikami naszych europejskich regulacji„.

W styczniu odbędzie się plenarne głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie liberalizacji przepisów.

Myślę, że na posiedzeniu plenarnym większość odrzuci propozycję zmian” – uważa belgijski europarlamentarzysta Mark Demesmaeker – „Dociera do nas, że samochody z silnikami Diesla szkodzą naszemu zdrowiu. Zabijają nas„.

 

(Źródło: Automotive News)

25 listopada 2015

Jarosław Maznas

Jarosław Maznas
Lider opinii i ekspert motoryzacyjny. Doświadczony dziennikarz. Współprowadzący "Automaniaka" w TVN Turbo. Redaktor naczelny i współtwórca takich magazynów jak: Cars – Magazyn o Samochodach, Auto Moto, Auto Motor i Sport.
Więcej od Jarosław Maznas

NAJPOPULARNIEJSZE