Afera Volkswagena Dieselgate Korea Południowa

Korea Południowa nakłada gigantyczne kary na VW

Ponad 14 mld południowokoreańskich wonów grzywny i wycofanie ponad 100 tysięcy samochodów – oto kara nałożona na Volkswagena przez ministerstwo środowiska Południowej Korei za wprowadzenie na tamtejszy rynek samochodów z nielegalnym oprogramowaniem, fałszującym wyniki emisji spalin.

Afera Volkswagena Dieselgate Korea Południowa

Hong Dong Gon, dyrektor w Ministerstwie Środowiska Korei Południowej, powiedział dziś na konferencji prasowej, że Volkswagen ma wycofać z tamtejszego rynku 125 522 pojazdy z silnikami wysokoprężnymi, w których wyniki emisji spalin zostały sfałszowane. Koreański rząd nałożył również na Volkswagena karę finansową w wysokości 14,1 mld wonów, czyli 12 310 000 dolarów.

Nakaz wycofania obejmuje samochody wyposażone w silniki EA189, sprzedawane w Korei w latach 2008 i 2015. Zapowiedziano również kontrolę samochodów wyposażonych w silniki EA288.

Analitycy Samsung Securities mówią, że Korea Południowa postępuje dokładnie tak samo, jak Europa i Stany Zjednoczone, gdzie prowadzi się dochodzenia w sprawie oszustw, których dopuścił się Volkswagen na tamtejszych rynkach. „Jest to najwyższa grzywna w historii Korei, jaką nałożono na producenta samochodu przyłapanego tylko na jednej nieprawidłowości” – mówi Esther Yim.

Udział Volkswagena na południowokoreańskim rynku pojazdów importowanych spadł z 15,7 procent we wrześniu do 12,3 procent w październiku. We wrześniu VW sprzedał tam 2 901 samochodów, a w październiku już tylko 947.

Ministerstwo Środowiska Korei Południowej zapowiedziało rozszerzenie kontroli emisji spalin na inne marki samochodowe – pięć koreańskich i 11 importowanych. Wyniki tej kontroli mają być opublikowane w kwietniu przyszłego roku.

26 listopada 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE