Afera Volkswagena Dieselgate Elżbieta Bieńkowsa

Komisarz Bieńkowska wzywa całą Unię do kontroli VW

Komisja Europejska skierowała do wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej pismo, w którym wzywa do przeprowadzenia kontroli emisji spalin samochodów grupy Volkswagena, które zostały zarejestrowane na terenie poszczególnych krajów.

Elżbieta Bieńkowska, komisarz unijny do spraw przemysłu oraz Miguel Arias Canete, komisarz do spraw klimatu i energii, podpisali pismo, w którym proszą o dostarczenie do końca listopada „wszelkich dowodów lub informacji dotyczących ewentualnych nieprawidłowości związanych z certyfikacją wartości emisji CO2”.

Komisja Europejska chce uzyskać informację o liczbie nowych samochodów sprzedanych w lat 2012 – 2014, w których została przekroczona europejska norma emisji spalin. Gdy już te wszystkie dane dotrą do Brukseli i Unia Europejska określi zasięg szkód, wtedy Volkswagen otrzyma rachunek do zapłacenia, co bardziej dyplomatycznie ujęła rzeczniczka EU, mówiąc: „Zostało naruszone zaufanie społeczne. Musimy wszystkie fakty wyłożyć na stół i rygorystycznie wyegzekwować obowiązujące przepisy”.

Elżbieta Bieńkowska, obejmując urząd komisarza do spraw przemysłu, nie spodziewała się, że będzie musiała wspinać się na wyżyny dyplomacji i obchodzić z aferą Volkswagena jak ze śmierdzącym jajem. Z jednej strony są coraz silniejsze naciski ze strony ekologów, którzy sprowokowani sensacjami związanymi z aferą wokół Volkswagena, domagają się ostrych kar i coraz bardziej rygorystycznych przepisów. Z drugiej strony producenci samochodów, podkreślając swój wysoki wkład w eksport i utrzymanie miejsc pracy, stanowią silną grupę nacisku w UE.

6 listopada 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE