Afera Volkswagena Bosch Dieselgate

Departament Sprawiedliwości USA chce sprawdzić, czy firma Robert Bosch GmbH wiedziała lub brała udział w aferze związanej z montażem w Volkswagenach nielegalnego oprogramowania zaniżającego poziom emisji spalin. Przedstawiciele Boscha nie komentują tej sprawy.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości USA powiedział, że prokuratorzy nie znaleźli jeszcze dowodów na łamanie prawa przez Boscha, ale przyznał, że śledztwo w tej sprawie dopiero się zaczęło. Tuż po wybuchu afery Dieselgate firma Bosch wydała oświadczenie, że nie ma nic wspólnego z nielegalnym oprogramowaniem montowanym w VW, a sposób „kalibrowania i integrowania komponentów dostarczanych [przez Boscha] leży po stronie producenta samochodu”.

Niemiecka gazeta Bild am Sonntag pisze, że Bosch dostarczył Volkswagenowi 11 mln modułów sterujących oraz kody testowe, które według gazety mogły służyć do zmiany ustawień modułów podczas testów emisji spalin. Bild am Sonntag twierdzi, że dotarł do poufnej korespondencji między Boschem a Volkswagenem w sprawie kodów testowych.

Inna niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung napisała, że w 2011 roku jeden z inżynierów Volkswagena zwrócił uwagę, że kody wprowadzane do modułów sterujących zmieniają ustawienia silnika podczas testów emisji spalin, ale zastrzeżenia tej osoby zostały zignorowane.

Inżynier jednej z firm samochodowych, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział m.in.: „Wszystkie procedury związane z programowaniem modułów sterujących Boscha muszą przejść weryfikację u dostawcy modułów. Spółka samochodowa nie jest upoważniona przez Boscha do tego, żeby robić to na własną rękę”.

Bosch oświadczył, że nie czuje się upoważniony do komentowania poufnych korespondencji prowadzonych ze swoimi klientami.

 

24 listopada 2015

Jarosław Maznas

Jarosław Maznas
Lider opinii i ekspert motoryzacyjny. Doświadczony dziennikarz. Współprowadzący "Automaniaka" w TVN Turbo. Redaktor naczelny i współtwórca takich magazynów jak: Cars – Magazyn o Samochodach, Auto Moto, Auto Motor i Sport.
Więcej od Jarosław Maznas

NAJPOPULARNIEJSZE