Toyota Mirai, pierwszy seryjnie produkowany samochód zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi, w tym roku trafia do Europy. W początkowym okresie samochodu nie będzie można kupić za gotówkę, a jedynie leasingować. Toyota Mirai będzie kosztowała ponad 66 000 euro.

Pod koniec ubiegłego roku ruszyła produkcja seryjna hybrydowej Toyoty Mirai napędzanej wodorem. Pierwsze egzemplarze tego samochodu trafią najpierw do Niemiec i Wielkiej Brytanii, a później do Danii i Belgii. Wybór krajów jest uzależniony od rozwoju sieci stacji na których można tankować pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi.

Niemcy planują w najbliższym czasie budowę 50 stacji na których będzie można zatankować wodór, a do roku 2023 ma powstać około 400 tego typu punktów. W Wielkiej Brytanii do końca tego roku ma działać 15 tego typu punktów, a do 2020 roku powstanie 65.

W Danii istnieje już 7 stacji z wodorem, a do końca roku ma być łącznie 12. W związku z tym, że Dania jest niewielkim krajem, dostęp do punktów tankowania samochodów z ogniwem paliwowym jest łatwiejszy niż w innych krajach Europy.

W Belgii Toyota jest bezpośrednio zaangażowana w budowę stacji z wodorem na obrzeżach Brukseli, gdzie znajduje się ośrodek badawczo-rozwojowy Toyoty. Niewykluczone, że wybór tego miejsca ma też wymiar polityczny związany z lokalizacją władz Unii Europejskiej.

Toyota Mirai kosztuje 66 000 euro, ale do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć lokalne podatki. Miesięczna rata leasingowa w Niemczech wyniesie 1200 euro, w Danii 1050 euro, a w Wielkiej Brytanii między 600 a 700 funtów. Stawki rat leasingowych nie uwzględniają ewentualnych zniżek z racji tzw. zerowej emisji spalin.

Zatankowanie do pełna Toyoty Mirai  kosztuje niespełna 45 euro. Samochód może przejechać do 550 km na jednym zbiorniku.

W Niemczech 1 kg wodoru kosztuje 9,5 euro, pojemność zbiornika na wodór wynosi 4,7 kg, co oznacza, że zatankowanie do pełna Toyoty Mirai  kosztuje niespełna 45 euro. Samochód może przejechać do 550 km na jednym zbiorniku.

Do końca bieżącego roku Toyota planuje wyprodukowanie 700 sztuk modelu Mirai, który trafi na rynki Japonii, USA i Europy. W pierwszym okresie Europa otrzyma 50 samochodów, a w przyszłym roku 100. W 2016 roku planuje się wyprodukowanie 2000 sztuk Toyoty Mirai, a w 2017 3000 egzemplarzy.

 

17 października 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Prototypy