Tokyo Motor Show 2015

Rusza salon samochodowy w Tokio

Na tokijski salon samochodowy czekają przede wszystkim Japończycy, ale i w Polsce nie brakuje ludzi, których głównie przyciągają egzotyczne samochody koncepcyjne, prototypy, czy nowe modele, którymi Japończycy czasami zaskakują świat. Oto pierwszy, czasami nie do końca jeszcze w pełni odkryty przegląd tego, co pojawi się na 44. Tokyo Motor Show.

Mazda Sports Coupe Concept

Mazda nie ujawnia zbyt wiele przed oficjalną premierą: „Projekt koncepcji samochodu sportowego, który  jest nowoczesny, ale (…) nawiązuje do historii jednego samochodu sportowego Mazdy”. W tym miejscu wrzucam fragment rozmowy, którą kilka tygodni temu przeprowadziłem z Wojciechem Halarewiczem, szefem marketingu i PR Mazda Motor Europe: „Jest silna determinacja, żeby wrócić do czegoś, co nazywa się RX. W Tokio chcemy pokazać nasze marzenie, które uświetniłoby 100-lecie Mazdy. To będzie prototyp samochodu sportowego”.

Tokyo Motor Show 2015

Nissan New Concept Car 

Jedyna informacja, którą Nissan podał do publicznej wiadomości brzmi następująco: „wizja inteligentnego i elektrycznego samochodu przyszłości”. Czyli tzw. pojazd autonomiczny, który jedzie bez udziału kierowcy, napędzany silnikiem elektrycznym. Kształty reflektorów i grilla nawiązują do prezentowanych ostatnio samochodów koncepcyjnych Nissana, takich jak np. Nissan 2020 Vision.

Tokyo Motor Show 2015

Nissan 2020 Vision

Pierwszą wersję zaprojektowali młodzi designerzy z londyńskiego biura projektowego Nissana. Później zajęli się nim specjaliści z Polyphony Digital i samochód trafił do gry Gran Turismo. W 2014 roku wykonano jego makietę, którą zaprezentowano w Goodwood na Festival of Speed. Teraz, po wprowadzeniu kolejnych zmian stylistycznych, samochód trafi na Tokyo Motor Show. Nissan podkreśla, że model koncepcyjny traktuje z dużą powagą, co może być sugerować kierunek rozwoju modelu GT-R.

Tokyo Motor Show 2015

Lexus Concept “Progressive Luxury”

Lexus udostępnił zdjęcie, na którym widać wyłącznie przedni reflektor. Pojawił się też krótki komunikat, z którego wynika, że zdjęcie pokazuje kierunek rozwoju Lexusa, jako marki luksusowej. Można się zatem domyślać, że jest to fragment nowego sedana LS, który przejął stylistyczne cechy modeli NX i RC Coupe. Z najnowszych doniesień wynika, że Lexus przygotowuje model z napędem hybrydowym.

Tokyo Motor Show 2015

Yamaha Concept-R-Car

Yamaha to przede wszystkim motocykle i czołowi zawodnicy MotoGP – Valentino Rossi i Jorge Lorenzo. Yamaha to również quady, skutery śnieżne i silniki do łodzi. Ale jeżeli chodzi o samochody, to Yamaha jest kojarzona wyłącznie z silnikami Formuły 1, a także z udziałem w opracowywaniu silników do Toyoty 2000GT oraz Lexusa LFA. W 1994 roku miał wejść do produkcji sportowy samochód OX99-11, jednak z powodu kryzysu wycofano się z tego projektu. Ale od pewnego czasu mówi się o współpracy Yamahy z Gordonem Murrayem, który zaprojektował McLarena F1. Wspólne dzieło japońskiej firmy i projektanta sportowych samochodów jest zapowiadane dopiero na 2019 rok, więc w Tokio można się teraz spodziewać pojazdu koncepcyjnego. Yamaha milczy na temat tego samochodu.

Tokyo Motor Show 2015

Honda FCV 

Po serii modeli koncepcyjnych, Honda pokaże w Tokio wersję produkcyjną samochodu z napędem wodorowym, który będzie konkurował z Toyotą Mirai. FCV (jest to nazwa tymczasowa) ma zasięg do 700 km. Samochód jest również wyposażony w agregat prądotwórczy, dzięki czemu może być wykorzystany do zasilania prądem zewnętrznych odbiorników. Honda chwali się, że układ napędowy z ogniwami paliwowymi znajduje się w przestrzeni, którą w tradycyjnych samochodach zajmują silnik i skrzynia biegów, co sprawia, że model FCV zapewnia sporo przestrzeni dla pięciu osób.

Tokyo Motor Show 2015

Mitsubishi eX Concept

Mitsubishi zaprezentuje koncepcyjnego crossovera z napędem elektrycznym. W komunikacie japońskiego koncernu, poza stwierdzeniem że jest to „wyjątkowy kompaktowy SUV z napędem elektrycznym”, nie ma żadnych szczegółów technicznych dotyczących np. przeniesienia napędu na poszczególne osie.

Tokyo Motor Show 2015

Suzuki Air Triser

Kompaktowy mini van Suzuki nawiązuje do stylistyki klasycznego Volkswagena T1 Busa. Samochód ma nieco ponad 4 metry długości i prawie 2 metry wysokości. Daje spore możliwości konfigurowania wnętrza. Do napędu wykorzystano układ hybrydowy z silnikiem benzynowym 1,4 i silnikiem elektrycznym. Zastosowano również znany z innych modeli Suzuki napęd na cztery koła Allgrip.

Tokyo Motor Show 2015

Mercedes-Benz Vision Tokyo

Jak widać, nie tylko Japończycy wykorzystują salon samochodowy w Tokio do pochwalenia się pojazdami koncepcyjnymi. Mercedes pokaże koncepcyjnego mini vana, jest „koncepcyjną wizją przyszłości samochodu autonomicznego, luksusowego i nowoczesnego”. Mercedes nie ujawnia jeszcze szczegółów technicznych, niektórzy twierdzą jednak, że jest on zapowiedzią tego, co wiele lat temu zaprezentowało Renault prototypowym modelem Espace F1 z 800-konnym silnikiem.

Tokyo Motor Show 2015
26 października 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Prototypy