Władze stolicy Norwegii chcą wprowadzić całkowity zakaz wjazdu samochodów do centrum Oslo. Zakaz ma obowiązywać od 2019 roku.

„Chcemy, żeby centrum miasta było wolne od samochodów – oświadczył przedstawiciel norweskiej Partii Zielonych – Chcemy ułatwić życie pieszym i rowerzystom”. Oslo nie jest pierwszą europejską stolicą, która wpadła na pomysł wprowadzenia zakazu wjazdu samochodom do centrum miasta.

Z podobnymi inicjatywami występowały władze Londynu, Madrytu i Paryża, ale nie były one aż tak radykalne jak w wypadku Oslo. Londyn i Madryt wprowadziły bardzo wysokie opłaty za wjazd do centrum, a władze Paryża dwa razy uchwaliły jednorazowy 24-godzinny zakaz wjazdu do centrum.

Pomysł władz Oslo może okazać się najłatwiejszy do zrealizowania, bo miasto liczy zaledwie 650 000 mieszkańców i 350 000 samochodów. Rada miasta zobowiązała się do wybudowania dodatkowych 60 km ścieżek rowerowych oraz „olbrzymich inwestycji” w transport publiczny.

Zakaz wjazdu do centrum Oslo będzie dotyczył również właścicieli samochodów elektrycznych, które cieszą się w tym mieście niespotykaną w innych stolicach popularnością. Liczne zachęty ze strony norweskiego rządu sprawiły, że cel 50 000 pojazdów z napędem elektrycznym został osiągnięty już w tym roku, czyli dwa lata przed wyznaczonym terminem.

Oczywiście, radę miejską Oslo czekają jeszcze liczne konsultacje i spotkania, które mają przekonać mieszkańców do pomysłu, ale zdecydowana większość radnych reprezentujących Partie Pracy, Zielonych i Lewicy Socjalistycznej jest za wprowadzeniem zakazu wjazdu samochodów do centrum.

Czy wciąż uważacie, że Norwegia jest rajem na ziemi?

Galeria

ekologia miasto bez samochodów Oslo
ekologia miasto bez samochodów Oslo
25 października 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z AutoBuzz