Nowy Saab 9-3 wyjedzie z Turcji

Turcy kupili prawa do produkcji Saaba 9-3, ale będą musieli wymyślić własną nazwę dla tego samochodu, bo marka Saab pozostała własnością Szwedów. Nad nową generację elektrycznego Saaba 9-3 pracują inżynierowie ze Szwecji i Turcji.

Pięć lat temu General Motors postanowił pozbyć się bankrutującego Saaba, którego przejęła chińsko-szwedzka spółkę NEVS (National Electric Vehicle Sweden). Nowy właściciel postanowił rozwijać produkcję samochodów elektrycznych opartych na platformie modelu Saab 9-3. Niestety, NEVS wpadł w finansowe tarapaty i musiał szukać dofinansowania w chińskiej firmie Dongfeng.

„Kupiliśmy prawa do produkcji Saaba 9-3. Samochód będzie miał jednak inną nazwę, bo nie otrzymaliśmy prawa używania marki Saab” – Fikri Isik

Ostatnio w tureckim dzienniku Hurriyet Daily News pojawiła się informacja, że Saaba 9-3 może uratować Turcja – Fikri Isik, turecki minister Nauki, Przemysłu i Technologii, powiedział agencji informacyjnej Anagolu: Kupiliśmy prawa do produkcji Saaba 9-3. Samochód będzie miał jednak inną nazwę, bo nie otrzymaliśmy prawa używania marki Saab. Pojazd będzie opracowywany w Turcji.

Prezes NEVS Mattias Bergman zaprezentował trzy prototypy nowego samochodu, który jest bardzo podobny do Saaba 9-3, ale przód samochodu wyraźnie nawiązuje do Cadillaca. Bergman powiedział, że zespół inżynierów z NEVS współpracował z TÜBİTAK (Turecka Rada Badań Naukowych i Technologicznych) przy opracowywaniu nowego samochodu.

Turcja od pewnego czasu pracuje nad własnym samochodem. Minister Isik powiedział, że ten plan można realizować na dwa sposoby: zrobić samemu wszystko od początku, co zajmie od trzech do pięciu lat i będzie kosztowało około miliarda euro, ale można też podjąć współpracę ze znaną marką. Isik powiedział, że negocjacje w sprawie zakupu praw do nowego Saaba 9-3 trwały pół roku i udało się wynegocjować „korzystną cenę”.

Turcja chce zbudować samochód elektryczny na platformie Saaba. NEVS również prowadzi prace nad tego typu samochodem, który zachowa nazwę Saab 9-3.

19 października 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Prototypy