Koniec z publikowaniem nierealnego zużycia paliwa

Francuski koncern PSA, do którego należą marki Peugeot, Citroen i DS, wydał oświadczenie, że kończy z publikowaniem danych dotyczących zużycia paliwa, tworzonych na podstawie testów laboratoryjnych. Od wiosny 2016 roku PSA będzie informować klientów o rzeczywistym zużyciu paliwa w pojazdach z silnikami wysokoprężnymi.

Francuski koncern PSA poinformował, że prowadzi rozmowy z niezależnymi firmami, które będą przeprowadzały testy zużycia paliwa w normalnych warunkach drogowych. Wyniki uzyskane podczas tych testów będą publikowane w oficjalnych materiałach informacyjnych koncernu

Francuzi i tak musieliby wprowadzić tę metodę pomiaru emisji spalin, bo narzucają to przepisy Unii Europejskiej, które wchodzą w życie w 2017 roku.

Przedstawiciele PSA podkreślają, że nigdy nie montowali żadnych urządzeń i oprogramowań, które mogły zaniżać poziom emisji spalin podczas testów laboratoryjnych. PSA chwali się, że jest liderem w dziedzinie technologii oczyszczania spalin i stosuje najskuteczniejszą metodę selektywnej redukcji katalitycznej SCR, która obecnie jest najlepszym sposobem redukcji tlenków azotu NOx.

Oświadczenie wydane przez koncern PSA ma tylko pośredni związek z aferą Dieselgate, która coraz częściej jest wykorzystywana przez kolejnych konkurentów do poprawy ich kondycji finansowej. Producent Peugeotów, Citroenów i DS-ów należy do czołówki wytwórców samochodów osobowych z silnikami Diesla. W trzecim kwartale ubiegłego roku tego typu pojazdy stanowiły 67 procent wszystkich samochodów sprzedanych przez PSA w całej Europie, a w analogicznym okresie bieżącego roku udział Diesli spadł do 65 procent.

Nic dziwnego, że konkurenci starają się wyrwać kawałek rynku, na którym największym graczem był Volkswagen przyłapany przez Amerykanów na oszustwie.

 

27 października 2015

Jarosław Maznas

Jarosław Maznas
Lider opinii i ekspert motoryzacyjny. Doświadczony dziennikarz. Współprowadzący "Automaniaka" w TVN Turbo. Redaktor naczelny i współtwórca takich magazynów jak: Cars – Magazyn o Samochodach, Auto Moto, Auto Motor i Sport.
Więcej od Jarosław Maznas

NAJPOPULARNIEJSZE