10-biegowa skrzynia

Honda wprowadzi 10-biegową skrzynię

Honda zapowiedziała, że jako pierwsza na świecie wprowadzi do samochodów osobowych 10-biegową automatyczną skrzynię z przekładnią planetarną. Nie ujawniono jednak żadnych szczegółów oraz terminu uruchomienia produkcji seryjnej.

Obecnie największą liczbę biegów w automatycznej skrzyni stosowanej w samochodach osobowych znajdziemy w 9-biegowym automacie niemieckiej firmy ZF. Z tej skrzyni korzystają m.in. Fiat 500X, Honda CR-V, Jeepy Cherokee i Renegade i Range Rover Evoque.

Jakiś czas temu Volkswagen zapowiedział, że wprowadzi 10-biegową skrzynię własnej konstrukcji, ale pojawiły się głosy, że niemiecki koncern wycofał się z tego pomysłu. Być może częściowy wpływ na tę decyzję miały opinie inżynierów ZF-a, którzy stwierdzili, że dokładanie kolejnego biegu nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, a zmniejszenie zużycia paliwa można uzyskać przez zmianę przełożeń w 9-biegowej skrzyni.

Honda ma jednak własną koncepcję rozwoju układów przeniesienia napędów i zapowiedziała wprowadzenie 10-biegowej skrzyni, która będzie zastosowana w samochodach z przednim napędem. Nowa skrzynia zastąpi 6-biegowy automat współpracujący z 3,5-litrowym silnikiem V6 w takich modelach, jak Honda Odyssey i Acura RLX.

Przedstawiciele Hondy twierdzą, że 10-biegowa skrzynia pozwoli na redukcję zużycia paliwa o ponad 6 procent w zakresie pierwszych sześciu biegów, zapewni lepsze przyśpieszenie o 14 procent oraz skróci czas zmiany biegów o 30 procent.

28 października 2015

Redakcja

Redakcja
Jesteśmy grupą ekspertów i pasjonatów motoryzacji. Chcemy abyś traktował EGOCAR.pl jako pewne, rzetelne źródło informacji o trendach, nowościach, premierach; o wszystkim związanym z motoryzacją.
Więcej od Redakcja

NAJPOPULARNIEJSZE

WIĘCEJ Z Prototypy