Elon Musk samochód hybrydowy Tesla Motors tesla samochód

Tesla w drugim kwartale tego roku sprzedała 11 580 elektrycznych samochodów, czyli aż 49 procent więcej, niż rok temu. I to jest dobra wiadomość. Ale jest też zła, bo w tym samy kwartale Tesla odnotowała starty w wysokości ponad 184 mln dolarów. Jak to możliwe? To proste – wzrosły koszty badań, rozwoju, sprzedaży i administracji.

Bob Lutz, 83-letni weteran branży motoryzacyjnej – pracował dla GM, BMW, Forda, Chryslera – powiedział, że ma kilka dobrych rad dla Elona Muska, którego firma Tesla Motors „znalazła się w tarapatach”. Lutz twierdzi, że budowana przez Teslę w Nevadzie za 5 miliardów dolarów Gigafactory nie ma zbyt jasnej przyszłości. Powodem są kapitałochłonne salony samochodowe Tesli, relatywnie tania benzyna i rosnące zapasy ropy naftowej. Obecna cena 2 dolarów za galon jest złą wiadomością dla Toyoty Prius i Chevroleta Volta, ale jeszcze gorszą dla Tesli.

Elon Musk samochód hybrydowy Tesla Motors tesla samochód

Bob Lutz powiedział, że zamiast Tesli Model X, SUV-a o „niewiarygodnej strukturze, która musi poradzić sobie z podnoszonymi do góry drzwiami typu Mercedes Gullwing”, lepiej byłoby uzupełnić gamę modelową o tańszą hybrydę, która może przejechać 75 km na silniku elektrycznym, a następnie przejść na napęd benzynowy, co pozwoliłoby na zwiększenie zasięgu. W słowach Lutza słychać wyraźne nawiązanie do technologii zastosowanej w modelu Chevrolet Volt, który Bob Lutz wprowadzał na rynek. W 2014 roku powiedział, że świat zapewne będzie się otwierał na pojazdy w stu procentach elektryczne, ale dopiero wtedy, gdy z Chicago do Detroit pojedziemy bez kilkugodzinnych przerw wymuszanych przez konieczność ładowania akumulatorów.

Elon Musk samochód hybrydowy Tesla Motors tesla samochód

Problemem Tesli jest również to, że ma ona zaledwie dwa modele oparty wyłącznie na jednej technologii. Obecnie do gry wchodzi Audi ze swoim elektrycznym modelem i to powinno budzić spory niepokój u Elona Muska, który powinien sam sobie zadać pytanie: Jeżeli jesteś nabywcą luksusowych samochodów, to który wybierzesz?

29 października 2015

Jarosław Maznas

Jarosław Maznas
Lider opinii i ekspert motoryzacyjny. Doświadczony dziennikarz. Współprowadzący "Automaniaka" w TVN Turbo. Redaktor naczelny i współtwórca takich magazynów jak: Cars – Magazyn o Samochodach, Auto Moto, Auto Motor i Sport.
Więcej od Jarosław Maznas

NAJPOPULARNIEJSZE